2024-07-22

stacjakultury-pl

Kultura, recenzja, zapowiedzi, ciekawostki

Szósty cel recenzja książki

4 min read

Do klubu, stojącego na straży bezpieczeństwa San Francisco, należy główny ekspert medycyny sądowej, doktor Claire Washburn, porucznik z wydziału zabójstw Lindsay Boxer, czołowy reporter kryminalnej sekcji gazety „Chronicle” Cindy Thomas i pracownica biura prokuratora okręgowego, Yuki Castellano. Członkinie Kobiecego Klubu Zbrodni wspierają się w ciężkich chwilach, czuwają przy sobie podczas potencjalnego niebezpieczeństwa i współpracują rozwiązując kryminalne zagadki San Francisco. Tak jest i tym razem, kiedy to dziwnie wyglądający, zaniedbany mężczyzna zaczyna na promie strzelać do przypadkowych ludzi. Wśród nich jest Clair, która widząc poczynania mordercy usiłuje odebrać mu broń. Pani patolog zostaje jednak postrzelona w klatkę piersiową, a jej oprawca zabijając wcześniej trzy osoby, ucieka z promu. W tym momencie do akcji wkracza Lindsay Boxer, czterdziestoletnia pani porucznik, przysięgając sobie, rodzinie Clair i pozostałym członkiniom KKZ odnalezienie mordercy. Zidentyfikowanie mężczyzny nie jest trudne – poza świadkami strzelaniny, porucznik Boxer ma także do dyspozycji amatorski film video, nagrany przez jednego z turystów. Po zamknięciu rozdziału z morderczym Fredem, który zabijał na polecenie słyszanych w głowie głosów, mężczyzną zajmuje się Yuki Castellano usiłując udowodnić jego – podważaną przez obrońcę – winę. Lindsay tymczasem czeka kolejna sprawa – w mieście rozpoczyna się seria porwań dzieci i ich opiekunek, a jeden z mieszkańców osiedla Cindy zaczyna terroryzować sąsiadów.

„Szósty cel” jest świetnie napisaną, a także nieskazitelnie przetłumaczoną książką. Czytelnik nie zauważa rosnącego stosu przewróconych już kartek, zatapiając się w kolejnych rozdziałach. Sam kryminał podzielony jest na maksymalnie dwukartkowe rozdziały segregujące treść i zapewniające tym samym książce pewną przejrzystość.

Książka, jak niewiele ze współczesnych kryminałów koncentruje się na akcji – brakuje tutaj rozbudowanych opisów życia rodzinnego bohaterek, zbędnych retrospekcji czy charakterystyki miejsc, w których przebywają bohaterowie. Nie ma więc tzw. zapychaczy, które kosztem sensownej treści zapełnią wyrazami kolejne karty książki. James Patterson podaje nam na tacy akcję skupiającą się wokół mordercy, który może zostać uniewinniony, sąsiada konsekwentnie niszczącego cenne zdobycze innych lokatorów, a także wokół podejrzanej agencji niań, która być może ma związek ze znikającymi utalentowanymi dziećmi. Owszem, pojawia się wątek dotyczący życia prywatnego Lindsay, jednak zostaje on jedynie naruszony, nie zaś niepotrzebnie rozbudowany, przesłaniając tym samym rozgrywające się wydarzenia. Docenić należy również szybkie tempo narracji, a także doskonałe połączenie wątków zupełnie różnych wydarzeń. Całość, dzięki wszystkim tym elementom, stanowi zgrabną, dobrze przemyślaną kompozycję.

Na rynku coraz częściej pojawiają się kryminały czy thrillery, które poza dostarczeniem rozrywki mają także uczyć. I tak autorzy zgrabnie wplatają w nie nawiązania do historii, sztuki, nauki czy religii, nienachalnie edukując przy tym czytelnika. Jeśli szukamy wiedzy w książkach Jamesa Pattersona nie znajdziemy jej w „Szóstym celu”. Choć pojawia się w niej kilka medycznych pojęć, poza napomknięciem o istnieniu pewnych psychicznych chorób nie znajdziemy ich charakterystyki. Ale jeśli oczekujemy od kryminału wyłącznie napięcia, wartkiej akcji czy niedelikatnych opisów popełnianych zbrodni, książka jak najbardziej jest godna polecenia.

Na uwagę zasługuje także tytuł, który intrygował mnie coraz bardziej z każdą przekręcaną kartką. Patterson wszystkie należące do serii książki numerował, umieszczając liczbę w ich tytułach. I tak mieliśmy: „Ty umrzesz pierwszy”, „Drugą szansę”, „Trzy oblicza zemsty”, „4 lipca” oraz „Piątego Jeźdźca Apokalipsy”. Wyjaśnienie takiego właśnie tytułu możemy spotkać dopiero w ostatnim rozdziale książki, co potęguje naszą czytelniczą ciekawość.

Wbrew faktowi, że głównymi bohaterkami książki są kobiety, nie jest ona skierowana wyłącznie do przedstawicielek płci pięknej. Nie jest wyważona, wysublimowana czy delikatna. Wręcz przeciwnie – znajdziemy tutaj bezwzględny opis morderstw czy przeczytamy padające z ust bohaterek przekleństwa. Zaintryguje zarówno mężczyzn, jak i kobiety, które z całą pewnością polubią przedstawicielki Kobiecego Klubu Zbrodni. Pozostaje nam tylko czekać na polską premierę dwóch pozostałych książek Jamesa Pattersona o nieustraszonych Lindsay, Clair, Cindy i Yuki. Warto.

Marta Kalinowska


Autor: James Patterson, Maxine Paetro
Tytuł: Szósty cel
Tytuł oryginalny: The 6th Target
Wydawca: Albatros
Data wydania: 19 lutego 2010
Ilość stron: 398
Kategoria: Thriller, kryminał
Oprawa: Twarda
Cena: 36,00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.