2024-06-17

stacjakultury-pl

Kultura, recenzja, zapowiedzi, ciekawostki

To, co się nigdy nie zdarza recenzja książki 

2 min read
Podobno w Norwegii nic nie jest tak proste i oczywiste jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Najnowsza powieść Anne Holt zdaje się to potwierdzać.

W 2004 roku w Norwegii dochodzi do serii brutalnych, ale w najdrobniejszych szczegółach przemyślanych, morderstw osób znanych z pierwszych stron gazet i telewizji. Wszystkie ślady wskazują na to, że jest to działanie seryjnego mordercy. Tego zdania są policjanci zajmujący się sprawą. Mimo wszelkich starań nie są w stanie znaleźć czegoś wiecej poza niesłychaną popularnością wszystkich ofiar, co pomogłoby w schwytaniu sprawcy.

Policjanci korzystają ze wszystkich znanych im metod śledczych, a przede wszystkim z profilowania, ale początkowo nie są w stanie w żaden sposób zbliżyć się do rozwiązania zagadki. Wpływ na taki stan rzeczy ma przeszłość i obecne życie osób odpowiedzialnych za sprawę. Kłopoty w małżeństwie, pojawienie się nowych rodzinnych obowiązków i traumatyczne, ukrywane przed rodziną przeżycia z przeszłości grupy biorącej udział w sprawie, dadzą o sobie znać w najmniej oczekiwany sposób.

Jak często zdarza się żeby kobieta zabijała? Dlaczego? Po co? Na te i inne pytania muszą znaleźć odpowiedź policjanci, a nie będzie to łatwe, tym bardziej, że są to przede wszystkim mężczyźni, którzy nie są w stanie w to wszystko uwierzyć i znaleźć przekonujących dowodów winy.

Czytelnik myśli o kobiecie morderczyni. Poznaje jej niektóre poglądy, zawód i nazwisko. Do pewnego momentu uważa, że już wszystko jasne, ale…

„To, co się nigdy nie zdarza” to przestroga dla ludzi, którzy próbują rozłożyć na czynniki pierwsze ludzkie losy za pośrednictwem gazet i telewizji.

Żeby dobrze zrozumieć najnowszą powieść Anne Holt trzeba choć trochę poznać Norwegię i jej mieszkańców. Norwegia to monarchia konstytucyjna, a jej obywatele są bardzo przywiązani do tego rodzaju rządów, o czym Anne Holt wspomina kilkukrotnie. Anne Holt wspomina także o religijności Norwegów, ich podejściu do spraw wiary, a także przedstawia norweski system prawny, który jest połączeniem dwóch innych systemów: kontynentalnego i anglosaskiego. Wszystkie te czynniki mają wpływ na kształt powieści Anne Holt.

Autorka napisała książkę o zbrodni doskonałej, która przecież nigdy się nie zdarza, używając do tego prostego i zrozumiałego dla wszystkich języka. Potrafi przykuć uwagę czytelnika. Jej powieść to prawdziwa gratka dla wielbicieli kryminałów.


Autor: Anne Holt
Tytuł: To, co się nigdy nie zdarza
Tytuł oryginalny: Det som aldri skjer
Wydawca: Prószyński i S-ka
Data wydania: styczeń 2010
Kategoria: horror, sensacja, kryminał
Ilość stron: 368
Oprawa: miękka
Cena: 34,00 zł


Joanna Kuc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.