2024-06-17

stacjakultury-pl

Kultura, recenzja, zapowiedzi, ciekawostki

Mężczyzna od podstaw recenzja książki

2 min read
Znana brytyjska dziennikarka nie zmieniła płci ani nie przyjmowała męskich hormonów, by upodobnić się do przedstawicieli płci brzydkiej. A jednak przez półtora roku z powodzeniem udawała mężczyznę. Z przyklejonym zarostem, spłaszczonym biustem, zakupionymi w sex-shopie sztucznymi genitaliami wcieliła się w postać Neda – zniewieściałego faceta, który miał wkroczyć do niedostępnego dla kobiet świata mężczyzn. Aby dodać nowej roli wiarygodności, Norah Vincent podjęła pracę z nauczycielem emisji głosu, trenerem na siłowni oraz charakteryzatorem, który miał nauczyć ją właściwego mężczyznom chodu. Wyposażona w męskie ciuchy, z obniżonym tonem głosu i bliską męskiej sylwetką, rozpoczęła zbieranie materiałów do nietypowego reportażu, który miał jej pomóc zrozumieć świat samców.

Półtoraroczne doświadczenie stało się trafionym tematem reportażu. Dziennikarka wcielając się w męskiego członka klubu kręglarskiego, stałego bywalca klubu ze striptizem, internetowego podrywacza, mieszkańca klasztoru, akwizytora i uczestnika grupowej terapii mogła bezwstydnie obserwować mężczyzn w ich naturalnym środowisku. Swoje obserwacje, refleksje i przemyślenia przekazała kobietom, dla których podobne rejony od zawsze były niedostępne, by mogły przekonać się, że życie mężczyzn nie jest wcale tak kolorowe i beztroskie, jak mogłoby się to wydawać. 

Książka oparta jest na nietuzinkowym pomyśle, którego opis dostarcza czytelnikowi wielu powodów do refleksji. Już przygotowania do wcielenia się autorki w nową, męską rolę, skłaniają do chwili zastanowienia. Jej szokujące zachowania zmuszają do zastanowienia się nad granicami wyczucia i dobrego smaku, do określenia progu kłamstwa, które, momentami, wydaje się wymykać spod kontroli. Opisy zachowań męskich bohaterów wobec przedstawicieli tej samej płci zmuszają do chwili zadumy i próby wniknięcia w ich obnażoną psychikę. Wnioski, które za tym idą, są zaskakujące i sprzeczne ze stereotypem pewnych siebie, bezwzględnych samców alfa. 

Język, jakim posługuje się Norah Vincent, jest dosadny, momentami wulgarny, pełen ostrych sformułowań, przykładowo autorka samą siebie określa mianem „lesby”. Zasłyszane dialogi przytacza w niezmienionej formie – nie zawsze z nienaganną stylistyką, natomiast często z przekleństwami – dzięki czemu wiarygodnie sprawozdaje opisywane zdarzenia. Z dokładnością objaśnia czynności znaczące dla przeobrażenia się w Neda, oddaje prawdziwy charakter wypowiedzi, a także rzetelnie opisuje swoje odczucia związane z eksperymentem jeszcze w trakcie jego trwania, a później z jego konsekwencjami. Niczego nie zataja i nie próbuje przypisać sobie zasług dla powodzenia tego nietypowego projektu. Zachowuje reporterski profesjonalizm przekazując czytelnikowi zebrany materiał w postaci naprawdę dobrej, godnej polecenia książki.


Tytuł: Mężczyzna od podstaw. Podróż pewnej kobiety do świata mężczyzn i z powrotem.
Autor: Norah Vincent
Wydawca: Wydawnictwo Otwarte
Ilość stron: 336
Oprawa: Miękka
Cena detaliczna: 29,00

Autorka Marta Kalinowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.