2024-07-22

stacjakultury-pl

Kultura, recenzja, zapowiedzi, ciekawostki

 Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet recenzja książki

3 min read
Pewnego dnia w 1966 zniknęła w nieznanych okolicznościach szesnastoletnia Harriet Vanger. Parędziesiąt lat później dziennikarz pisma „Millenium”, Mikael Blomkvist, zostaje zatrudniony przez Henrika Vangera do napisania kroniki rodziny. W trakcie pracy odkrywa on różne niewyjaśnione sytuacje, które próbuje rozwikłać. Po pewnym czasie do pomocy przydzielono mu Lisabeth Salander, outsiderkę, która jest wybitną researcherką. Autor stworzył dwójkę wyrazistych bohaterów, którzy wspólnie rozwiązują sprawę zniknięcia Harriet.

Temat niby banalny i znany, ale szwedzki pisarz potrafi zbudować wspaniałą atmosferę wokół  kilku, równocześnie toczących się historii. Przeplatające się wątki powodują z jednej strony mnóstwo niedopowiedzeń, a przy tym nadają tempo całej powieści. Dodatkowo po owej historii oprowadzają nas bohaterowie o niebanalnych charakterach, wzbudzający od samego początku zainteresowanie i fascynację.

Larsson ma niezwykłą umiejętność prowadzenia fabuły. Potrafi bowiem stworzyć kilka drobnych niełączących się elementów, które w miarę rozwoju akcji zaczynają funkcjonować jako pewnego rodzaju całość. Ponadto szwedzki pisarz wspaniale kreuje swoich bohaterów, dzięki czemu są oni postaciami niezmiernie oryginalnymi o skomplikowanym życiu emocjonalnym.

Atutem dzieła jest również olbrzymi realizm, który dodaje postaciom żywotności. Larsson stworzył kultową postać Lisabeth Salander. Jeśli wejdziemy na stronę poświęconą twórczości tego szwedzkiego pisarza, to znajdziemy mnóstwo wpisów czytelników, którzy wyrażają swoje uwielbienie dla tej dziwnej bohaterki. Dlaczego młoda researcherka budzi tyle emocji? Przede wszystkim to uosobienie olbrzymiej siły i zaradności. Dla wielu kobiet jest pewnego rodzaju autorytetem, albowiem potrafi zaradnie wyjść z każdej opresji, a dodatkowo bierze los w swoje ręce i podąża za własnymi przekonaniami. Salander poza tym jest niezmiernie inteligentna, w związku z czym góruje nad wieloma mężczyznami, a jej silna osobowość pozwala na postawienie zawsze na swoim. Obecnie na świecie zaczął panować kult Lisabeth – funkcjonuje już między innymi sformułowanie „zemsta a′la Lisabeth”, a setki turystów jeździ do Szwecji, gdzie organizowane są wycieczki – śladami Salander.

Wartość tej książki polega nie tylko na wielowątkowości, szybkiej akcji oraz ciekawie zarysowanych postaciach. Równocześnie jest to wspaniała opowieść o Szwecji i jej tajemnicach, które są niedostępne dla zwykłego turysty. Jedyną wadą tej publikacji, jest to, że nie można się od niej oderwać, więc polecam sięganie po nią w wolny dzień, ponieważ pomimo jej dość pokaźnego rozmiaru, czyta się ją jednym tchem.

Stieg Larsson (ur. w 1954 roku w Skelleftehamm, zmarł w 2004 roku) – to szwedzki dziennikarz oraz autor powieści kryminalnych. Dwukrotnie dostał skandynawską nagrodę Szklanego Klucza. Niestety, nie dane mu było nacieszyć się sukcesem powieści. Popularność zyskał po śmierci, gdy wydano jego serię „Millenium”.

Autor: Stieg Larsson
Tytuł: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet
Tytuł oryginalny: Män som hatar kvinnor
Wydawca: Jacek Santorski & Co Agencja Wydawnicza
miejsce wydania: Warszawa
data wydania: 2008
liczba stron: 640
kategoria: sensacja, kryminał
okładka: miękka

autorka recenzji:Joanna Mikołajewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.