2024-06-17

stacjakultury-pl

Kultura, recenzja, zapowiedzi, ciekawostki

Zło konieczne recenzja książki

4 min read

Nie mam na myśli nawet o literatury popularnej czy górnolotnej poezji, gdzie odbiorca może delektować się dziełem, ale o typowym czytadle na długie, zimowe wieczory. Ale dobrą, wartą przeczytania literaturę popularną, w dobie kopii „Kodu Leonarda Da Vinci”, „Zmierzchu” i innych mniej lub bardziej udanych pozycji dla nastolatków, znaleźć jest niezwykle trudno. Kilka dni temu miałem to szczęście. W moje ręce trafiła książka Alex Kavy pod tytułem „Zło konieczne” – to czwarta część serii kryminałów psychologicznych o ambitnej, seksownej, a przede wszystkim niezwykle inteligentnej agentce federalnej Maggie O’Dell.

 Alex Kava jest autorką kilkunastu kryminałów psychologicznych, w tym serii mrożących krew w żyłach przygód Maggie O’Dell. Każda pozycja opowiada zupełnie odrębną historię śledztwa prowadzonego przeciw maniakalnym zabójcom, chorym psychicznie zboczeńcom czy seryjnym mordercom. Łączy je jednak zawsze pewna niezmienna grupa bohaterów, ponadto części przenikają się ze sobą w pewien sposób poprzez retrospekcje, ale przede wszystkim łączy je autorka, która nieprzerwanie uwodzi stylem, a ciągłe zwroty akcji porywają czytelnika na tyle, że nie można oderwać się od powieści. Czwarta część wspomnianego cyklu, pod tytułem „Zło konieczne” opowiada o kilku morderstwach, które wskazują na dwie osobne serie zabójstw. Ktoś w bestialski sposób morduje młode kobiety i widocznym miejscu podrzuca ich odrąbane głowy. Na równi z nim,  zupełnie inny człowiek zabija katolickich księży, którzy w przeszłości  byli oskarżeni o molestowanie seksualne nieletnich i wywinęli się wymiarowi sprawiedliwości. Sprawą zająć się musi Maggie O’Dell – agentka FBI, a zarazem specjalistka od portretów psychologicznych – samotna kobieta, która mistrzowsko radzi sobie z maniakalnymi zabójcami, ale ma problemy z własnym życiem, miłością i otwarciem na innych. W tej części, jej najbliższa przyjaciółka, doktor Gwen Patterson – silna emocjonalnie i mocna psychicznie pani psycholog, zostaje wciągnięta  w śledztwo o wiele głębiej niż mogłoby jej się wydawać, a siostrzeńcowi prokuratora Nicka Morellego zbyt dużo czasu zajmuje internetowa gra, z którą są związane niektóre ofiary. A do tego wszystkiego pojawia się jeszcze postać z przeszłości –  ksiądz Keller, który zbiegł Maggie sprzed celownika kilka lat temu, a teraz chce zawrzeć układ…


Lecz nawet ksiądz Keller, doktor Patterson czy sama Maggie O’Dell nie wystarczyliby, gdyby nie umiejętność autorki do tworzenia literackiej fikcji. Kava świetnie potrafi wprowadzić czytelnika w klimat fabuły. Pisarka ma już na swoim koncie wiele książek o podobnej tematyce, ale moim zdaniem „Zło konieczne” jest mistrzowskim kryminałem o fabule tak zagmatwanej, że chcąc wyjaśnić całą zagadkę, trzeba doczytać powieść do końca. Zdarzenia bowiem zmieniają się szybko, następują tak nieoczekiwane zwroty wartkiej akcji, że czytelnik zszokowany zaskakującymi wydarzeniami pochłania powieść dalej. Kava przyzwyczaja czytelnika do pewnej oceny bohaterów, podziału na dobrych i złych, oskarżonych i broniących, a także do pewnego sposobu myślenia o sprawie i wyrabiania własnej opinii. A kiedy już wszystko wydaje się być jasne, autorka zmienia bieg wydarzeń tak, że nasze odczucia i przekonania okazują się totalną pomyłką. W książce wszystkie postaci mają jakby osobną historię i mimo że przenikają się one dość mocno, to jednak z perspektywy każdego bohatera wygląda to inaczej. I dopiero na końcu dowiadujemy się, kto grał jaką rolę i jak mocno, z racji sprawy, związani ze sobą byli poszczególni bohaterowie.

Kava dodatkowo bardzo odważnie przemieszcza się po różnych przestrzeniach, bowiem na obraz  historii składa się kilka mniejszych spraw, które rozgrywają się w różnych miejscach obu Ameryk. Powieść dzieli się na kilkadziesiąt rozdziałów, a każdy z nich kończy zagadką dany wątek, by następny przeniósł czytelnika już zupełnie gdzie indziej. A to tylko wzmaga ciekawość przy czytaniu książki. Dialogi to kolejna dobra robota autorki. Nie tylko budują sytuację, ale są świetnie dobrane pod względem językowym. Rozmowy bohaterów nie są sztuczne, a dobrane słowa pasują idealnie do wypowiadającej je postaci. Wszystko to składa się na pełny obraz świetnej, bardzo interesującej i fantastycznie napisanej powieści kryminalnej. Kava zaskakuje, czasami bawi, częściej przeraża i może nie jest to książka, którą można czytać przy obiedzie, ale jest na pewno godna polecenia. Bo nikt jak ta autorka nie zadziwi i tak głęboko nie wciągnie czytelnika w świat bohaterów.

Autor Recenzji: Mateusz Kwiatkowski
Autor: Alex Kava
Tytuł: Zło Konieczne
Tytuł oryginalny: A Necessary Evil
Wydawca: Harlequin Enterprises
Data wydania: 2006

Kategoria: kryminał, thriller psychologiczny
Liczba stron: 512
Oprawa: miękka
Cena: 29,90 zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.