2024-02-21

stacjakultury-pl

Kultura, recenzja, zapowiedzi, ciekawostki

Smoczy Tron recenzja książki

2 min read

Simon jest zwykłym pomywaczem i zamiataczem wychowywanym przez zamkowe pokojówki. Świadom swego lichego pochodzenia marzy o niesamowitych przygodach, ratowaniu księżniczek z opresji, skarbach, walkach ze smokami i o prastarej magii, jednocześnie zdając sobie sprawę z szarej rzeczywistości. Jego monotonną codzienność przerywa zbieg okoliczności – stary doktor dostrzega potencjał chłopca i wybiera go na swojego ucznia.

Król jest chory. Dni jego panowania są już policzone. Choć posiada dwóch synów, a zatem nie grozi mu przerwanie linii dziedziczenia, to jednak żaden z nich nie wydaje mu się być odpowiednim kandydatem. Świadom bliskości końca król decyduje się abdykować na rzecz jednego z synów, który wydaje się mu być mniejszym złem.

Czytelnik wraz z Simonem odkrywa tajemnicę krainy, którą chłopak zamieszkuje. Dawne legendy, magiczne istoty, zacni rycerze, wszystko to zdaje się być wciąż żywe i obecne w każdym kamieniu. Z każdą stroną książki akcja zagęszcza się, a im więcej czytelnik się dowiaduje, tym więcej pojawia się kolejnych pytań.

Tad Williams stworzył mistyczny, skomplikowany świat. Pełna legend kraina, w której niegdyś mieszkały smoki, przywodzi na myśl tolkienowskie Śródziemie. Tajemniczy Sithowie, dawni wojownicy, a wcześniejsi mieszkańcy, o których zapomniano, wciągają czytelnika coraz głębiej w świat fantasy.

Książka pisana jest w sposób subtelny, spokojny, przywołujący na myśl opowieść przy ognisku. Akcja nie pędzi, a rozwija się w należytym tempie. Autor nie zasypuje czytelnika szczegółami, a jedynie subtelnie przekazuje mu wiedzę. Choć „Smoczy Tron” podobny jest do dzieł Tolkiena, to jednak cechuje go lekkość języka i spójność opowieści. Pomimo równie imponującej ilości bohaterów i zawiłości historii zdecydowanie łatwiej się w niej odnaleźć niż w tolkienowskiej klasyce.

„Smoczy Tron” to fantastyczna baśń licząca ponad osiemset stron, opatrzona mapami, słownikiem i wygodnym podziałem na poszczególne części. Wkrótce pojawią się także „Kamień Rozstania” drugi tom serii „Pamięć, Smutek i Cierń”.

autorka recenzji: Katarzyna Suś.

Autor: Tad Williams
Tytuł: Smoczy Tron, 2 wydanie
Cykl: Pamięć, Smutek i Cierń
Wydawca: Rebis Dom Wydawniczy
Data wydania: 31 sierpnia 2010
Kategoria: powieść
Oprawa: miękka
Cena: 49,90 zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.