2024-04-16

stacjakultury-pl

Kultura, recenzja, zapowiedzi, ciekawostki

Taniec śmierci recenzja książki

2 min read

Anita Blake cieszy się wśród „umarłych inaczej” zdecydowanie złą sławą. Choć na co dzień obraca się wśród wampirów, wilkołaków i zombie, to jest gotowa zabić każdego z  tych „potworów” bez mrugnięcia okiem. Nic zresztą dziwnego: w końcu jest ona egzekutorką i nekromantką w jednym, pracującą aktualnie dla firmy „Animatorzy sp. Z o. o.”.

Wszystko w życiu Anity jest skomplikowane. Kobieta wciąż nie może zdecydować się pomiędzy Jean – Claudem, niesamowicie pociągającym wampirem, Mistrzem Miasta, który całkowicie do niej należy – choć ona niekoniecznie tego pragnie, a Richardem, sympatycznym i harcerzykowatym wilkołakiem alfa, przy którym czuje się bezpieczna i kobieca. Zważywszy na jej profesję, te rozterki uczuciowe są co najmniej zastanawiające. I właśnie w tym momencie jej życia, ktoś postanawia ją zabić. Wyrok na nią jest dla bohaterki szokiem, ponieważ dotychczas próbowano ją zabić z powodów osobistych, nie zaś za pieniądze.

Luarell K. Hamilton doskonale prezentuje swoją bohaterkę. Anita Blake jest nad wyraz wyrazistą postacią – od zamiłowania do broni, po miłość do pluszowego pingwinka Zygmusia. Jej dylematy, sposób zachowania, są umotywowane i całkowicie zrozumiałe dla czytelnika. Panna Blake ma swoje wady, cięty język, popełnia błędy, jednak w swoim zachowaniu jest jak najbardziej ludzka i kobieca. Wydaje się być postacią realną i tak rzeczywistą, jakby zaraz miała wyłonić się zza rogu ciemnej uliczki.

Parafrazując Hitchcocka książka zaczyna się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie rośnie. Już na pierwszych stronach dowiadujemy się o kontrakcie na Anitę, potem zaś akcja dodatkowo nabiera tempa. Jest tutaj wszystko: romans, miłość, zdrada, miłosny trójkąt, przyjaźń, lojalność, zamach, spiski… zombie, i cała masa różnego rodzaju „łaków”. Są bowiem wilko-łaki, tygryso-łaki, szczuro-łaki etc. W tej jakże bogatej menażerii czytelnik wraz z główną bohaterką stara się rozwiązać zagadkę zlecenia na jej głowę.

Dialogi są lekkie i zabawne. Oczywiście nie zabraknie tych zabarwionych rzewnymi kawałkami o miłości, ale są one doskonale wkomponowane w treść. Jest także mnóstwo kąśliwości, czarnego humoru i ironii. Choć książka pełna jest opisów, nie są one w żadnym stopniu nużące ani też rozwlekłe. Całość akcji przesiąknięta jest erotyzmem zwłaszcza na lini Anita – Richard i Anita – Jean – Claude.

Cykl o Anicie Blake to doskonała pozycja zarówno dla fanów „Ugryzionej”, „Zmierzchu”. Zarówno miłośnicy kryminałów, sensacji, horrorów, wampirów, wilkołaków i magii znajdą w tej książce coś dla siebie.

Katarzyn Suś
Autor: Laurell K. Hamilton
Tytuł: Taniec śmierci
Wydawca: Wydawnictwo Zysk i s-ka
Data wydania: 29 czerwca 2010
Kategoria: fantastyka, groza
Liczba stron: 616
Oprawa: miękka
Cena: 29,90 zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.