2024-07-23

stacjakultury-pl

Kultura, recenzja, zapowiedzi, ciekawostki

Mass Effect 2 recenzja gry

4 min read

Mass Effect 2 to kontynuacja  hitu z Xboxa 360 oraz PC. Jest to swego rodzaju połączenie Star Treka oraz Gwiezdnych wojen, z domieszką klasycznego RPGa. Mamy stacje kosmiczne, planety które zwiedzamy, zadania poboczne oraz naszą drużynę pomagającą nam we wszystkich zadaniach. Gra bazuje na przygodach komandora Sheparda – dowódcy statku Normandia. Komandor Shepard, po tragicznej śmierci, został wskrzeszony do świata żywych, aby stawić czoła nowemu zagrożeniu, które niszczy ludzkie stacje kosmiczne we wszechświecie. Shepard otrzymuje nowy statek, nową drużynę oraz nowe ciało… Osoby, które nie interesują się Mass Effectem, na pewno zaskoczy fakt, że całe ME 2 można przejść jako Pani komandor Shepard.

Mass Effect 2 to gra fabularna.  Mamy w niej masę dialogów, na które mamy z resztą wpływ. Nasze decyzje na początku gry będą rzutować na to, co wydarzy się w dalszej części zabawy. Jakby tego było to mało, produkcja została wydana w pełnej polskiej wersji językowej. Brawo EA! Pierwsze ME było spolszczone napisami, część druga zawiera polski dubbing, co jest wręcz genialnym pomysłem. Jeśli chodzi o jakość tłumaczenia, to stoi ona na najwyższym poziomie. Owszem zdarzają się drobne wpadki, ale w związku z tym, że podobno nie myli się ten, co nic nie robi, jestem w stanie im to wybaczyć.

Normandia jest Twoim centrum wypadowym. To tutaj uzbroisz się przed misją, porozmawiasz z członkami swojej drożyny oraz zdecydujesz, na którą planetę chcesz się udać i jaką misję wykonać. Osoby, które narzekają na brak swobody w grach, mogą zamilknąć. W ME2 swobody jest aż nadto. W każdej chwili możemy powrócić na wcześniej odwiedzone planety, wykonać jakieś misje poboczne lub zagrać w jedną z mini gierek. Gdy już się uzbroimy, zdecydujemy o tym, kto z nami uda się na misję lądowania na danej planecie możemy przejść do właściwej zabawy.

Sama rozgrywka to połączenie FPSów z grami RPG. Mamy standardowy kosmiczny arsenał typu snajperki shotguny i inne blastery, do tego dochodzą moce biotyczne, które są rodzajem czarów, oraz różnego rodzaju zbroje, statusy i podobne. Jak już się pewnie domyślacie granie w ME2 nie jest proste. Nasze poczynania i uzbrojenie trzeba uzależnić od tego, z jakim wrogiem mamy się zmierzyć. Na niektórych przeciwników nie działają niektóre moce biotyczne itd. Osoby, które lubią się bawić, na pewno zadowoli takie rozwiązanie.


Co ciekawe, Bioware przygotowało specjalną niespodziankę dla fanów serii. Jeśli graliście w pierwszą część Mass Effect i wczytacie swój stan gry w Mass Effect 2, fabuła nieco ulegnie zmianie. Wrogowie, których sobie zrobiliście w poprzedniej części gry będą Was pamiętać, przyjaciele również. Niektóre z decyzji, które podjęliście w pierwszej części przyniosą Wam wymierne korzyści w drugiej.

Grafika w grze to arcydzieło, dosłownie. Planety, które przyjdzie nam odwiedzić są nabite szczegółami, a postacie świetnie zaprojektowanie. Całość sprawia wrażenie bardzo spójnej i solidnej produkcji. Animacja postaci to poezja, bohaterowie ruszają ustami tak, jakby naprawdę znały język polski. Dźwięk i muzyka w ME2 mi osobiście kojarzy się z Gwiezdnymi Wojnami. Operowe utwory doskonale pasują do klimatu gry i budują nastrój.  Natomiast odgłosy podczas walki są zrealizowane bardzo realnie.

Teraz kilka spraw, które mi się nie spodobały. Po pierwsze, na Xboxie 360 wczytywanie jest niesamowicie długie. Jeśli nie zainstalujecie gry na dysku twardym konsoli, to nie raz będziecie przeklinać Bioware za czas loadingów. Kolejna sprawa to doczytywanie się tekstur. Gra pracuje na Unreal Engine 3, którego cechą jest doczytywanie zawartości w locie. Przy korzystaniu z płyty na konsoli pojawiają się problemy z pojawianiem się otoczenia, więc zalecam korzystanie z dysku twardego.


Tym, co bardzo łatwo zauważyć grając w Mass effect 2, jest rozmach z jakim została wykonana ta produkcja. Gra wystarczy nam na kilkadziesiąt godzin dobrej zabawy i mówię tutaj tylko o misjach głównych. Dla osób, które lubią kombinować, Bioware przygotowało znacznie więcej. Kolejna rzecz to ogromna dbałość o detale, nie wiem jak wy, ale ja bardzo lubię, gdy gra jest dopracowana, a producent nie idzie na łatwiznę.  W ME 2 tego nie uświadczycie. Każdy element gry jest maksymalnie dopieszczony, autorzy wyciągnęli wnioski z błędów, które popełnili w części pierwszej i wyeliminowali je, z czego jestem bardzo zadowolony.

Podsumowując. Mass Effect 2 to niesamowita produkcja, wykonana z rozmachem i dbałością o detale. Polska wersja językowa sprawia, że do tego tytułu może zasiąść niemal każdy, kto lubi klimaty S – F. Jest to na pewno jedna z najlepszych gier tego roku.

Ocena: 9/10

Plusy:
+ grafika
+ polska loklizacja
+ wykonanie
+ fabuła

Minusy:
– drobne problemy techniczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.