2024-07-23

stacjakultury-pl

Kultura, recenzja, zapowiedzi, ciekawostki

Prawdziwi Faceci recenzja książki

2 min read

„Prawdziwi Faceci” ukazali się dzięki wydawnictwu Novae Res. Autor bohaterami swojego tekstu uczynił czterech kolegów z akademika. Przedstawia ich losy w czasach studenckich, czyli zamiłowanie do napojów alkoholowych, rozważania na temat piękności i brzydoty dziewcząt, z którymi zetknął ich los, oraz swoisty ciężar studiowania w kraju komunistycznym.

Następnie prezentuje ich problemy już w dorosłych latach Każdy z nich ma swój własny, niepowtarzalny sposób na życie, każdy przeszedł własne „piekiełko”. Więź, która ich łączyła na przestrzeni lat, zmieniła swój charakter, ale jedno pozostało niezmienne  – język, jakim się ze sobą porozumiewali.

Miotają w stosunku do siebie przekleństwa ,tak jak w czasach studenckich,a kobiety to dla nich gołe baby z Internetu. Chcieliby znaleźć szczęście i prawdziwą miłość, ale nie potrafią uwolnić się od myślenia o życiu nad szklanką piwa lub wina. Kobiety przeważnie kojarzą im się z klęską i rozwodem, choć pojawiają się i bardziej przychylne myśli. Bohatorowie toną w męskim świecie i męskich sprawach. Wiedzą, że należałoby coś z tym zrobić, ale nie potrafią znaleźć tej właściwej drogi,choć wydawałoby się, że dramatyczne przeżycie, jakie było ich udziałem, zmusi kolegów do bardziej zdecydowanego działana.

Maciej Kozioł prezentuje w swoim dziele męski świat, męski punkt widzenia, męskie problemy i radości. Jego bohaterowie używają „łaciny podwórkowej” na każdym niemal kroku, piją i rozprawiają o kobietach. Jest to opis, kim staje się po części każdy z nas, gdy nasze życie nie spełnia pewnych norm narzuconych przez otaczającą rzeczywistość Można mieć tylko nadzieję, że świat mężczyzny, jaki przedstawił autor, nie jest taki bezwzględny, choć bardziej wrażliwa kobieta czytająca tę książkę może mieć wątpliwości.

„Prawdziwi Faceci” jest dla tych, którzy nie boją się dużej ilości przekleństw w tekście literackim i którym nie straszne jest przedzieranie się przez gąszcz niezbyt dowcipnych dialogów i opisów.

Autor: Maciej Kozioł

Tytuł: Prawdziwi faceci

Wydawcnitwo: Novae Res

Rok wydania: 2009

Ilość ston: 190

Cena: 24,90 zł

oprawa miękka

Autorka recenzji Joanna Kuc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.