2024-06-17

stacjakultury-pl

Kultura, recenzja, zapowiedzi, ciekawostki

Żywe dinozaury na Ziemi?

2 min read

Niektóre z nich mogą zaowocować w przyszłości lekami na nieuleczalne ówcześnie choroby, inne niestety niosą ze sobą przerażające konsekwencje. Mam tutaj na myśli najnowszą ideę genetyków, nawiązującą stricte do wskrzeszenia pradawnych, wymarłych miliony lat temu istot.

Istnieje wiele hipotez na temat wyginięcia dinozaurów, jednak powszechnie przyjmuje się teorię o meteorycie, który uderzył w Ziemię i zapoczątkował tym drastyczne zmiany klimatyczne. Wiele stworzeń nie zdołało ich przetrwać.

Według Akiry Iritaniego, biologa z Kinki University, sklonowanie prehistorycznych zwierząt – takich jak: mamutów, włochatych nosorożców, tygrysów szablozębnych, lwów stepowych, a nawet dinozaurów – wkrótce będzie realne. W jaki sposób? Niektóre z wydobywanych obecnie szkieletów nie zdołało całkowicie utracić tkanki miękkiej tudzież jej zalążków, czyli źródła DNA. W gruncie rzeczy, jeśli mamy kod genetyczny, to dzieli nas jedynie krok od sklonowania jakiejkolwiek istoty. Odkrycia owych tkanek miękkich, zawierających w sobie białko, dokonała w 2005 roku Mary Schweitzer – profesor Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej. Na podstawie badań immunologicznych wykazała, że odnaleziony przez nią kolagen bardzo przypomina kurzy, a jak już wcześniej udowodniono: „kury są najbliższymi żyjącymi krewnymi dinozaurów, gdyż łączą je geny wspólne”.

Niektórzy naukowcy uważają, że patent Schweitzer tak naprawdę w żaden sposób nie przyczyni się do sklonowania pradawnych gadów, albowiem nie jest to czysty kod genetyczny, lecz tzw. biofilm – jedynie pozostałość DNA, pozbawiona jakichkolwiek wartości, z których można byłoby wyodrębnić najistotniejsze informacje. Tymczasem Jack Horner (profesor Uniwersytetu Stanowego w Montanie) ujawnił, że najdalej w roku 2017 przyjdzie na świat pierwszy mały dinozaur.
amso komputery
Gdzie powstanie raj dla żywych dinozaurów na Ziemi? Podobnież od kilku lat trwają prace nad projektem Parku Plejstoceńskiego na północnym obszarze Syberii. Naukowcy chcą stworzyć tam tzw. „lodowe safari”, dostosowane pod względem roślinności oraz klimatu do naturalnego środowiska, w jakim niegdyś egzystowały owe prehistoryczne kreatury. Park ma być ponadto niczym ZOO. Każdy będzie mógł zatem zobaczyć na własne oczy żywy okaz dinozaura tudzież obserwować jego poczynania.

Moim zdaniem genetyka stanowi naukę, z którą nieodzownie związane jest ryzyko. Należy pamiętać, że dinozaury to nie tylko łagodne i roślinożerne istoty, np.: stegnozaur tudzież triceratops, lecz także krwiożercze bestie typu velociraptor bądź tyranozaur. Ingerowanie w naturę, której przecież nie da się całkowicie okiełznać, może mieć makabryczne skutki. Ponadto każde stworzenie posiada instynktownie zakodowane pragnienie przetrwania – za wszelką cenę. Tego nawet najlepszy genetyk nie jest w stanie wyeliminować.

Alicja Paluch pozycjonowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.