2024-04-16

stacjakultury-pl

Kultura, recenzja, zapowiedzi, ciekawostki

Altruizm wymiera

2 min read

Do jej cech charakterystycznych należy przede wszystkim bezinteresowna troska o dobro innych ludzi. Człowiek altruistyczny wyróżnia się:

– niezwykłą wrażliwością moralną i etyczną (żyje w świecie prawości, honoru, a także szacunku wobec wszelakich istnień; łamanie tych zasad zadaje mu dotkliwy ból, przeżywa to o tysiąckroć intensywniej niż przeciętna jednostka)

– jego motto stanowi pomoc innym (niekiedy poświęca własne interesy, aby móc wesprzeć, ukoić)

– nie oczekuje żadnej nagrody za swoje starania (wystarczy mu jedynie własna satysfakcja)

– sprawiedliwością, aczkolwiek, z racji zamiłowania do drugiego człowieka, stara się zawsze doszukać w nim dobra- nawet, jeżeli takowego nie ma

– uczciwością (nie potrafi kłamać, snuć intryg, kraść, zwodzić; jest niczym „otwarta dłoń”, z której wszystko można wyczytać)

– nie zna znaczenia słowa „mściwość” (uderz go w policzek, nadstawi drugi)

Początkowo termin „altruizm” wiązano ze zwierzętami, żyjącymi w niezbyt licznych grupach. Przedstawiał bowiem jedno z ich wzorcowych zachowań (jeden osobnik w stadzie poświęcał się na rzecz drugiego, który na tym zyskiwał), wpływających na zwiększoną funkcję przystosowawczą do środowiska.

Francuski filozof August Comte określił ową postawę, jako specyficzny instynkt, z którym rodzi się każdy człowiek, lecz nie wszyscy potrafią go zrozumieć i uaktywnić. Głosił m.in., że w świecie zapanuje wszechobecna miłość wtedy, kiedy ludzie nauczą się rozwijać swoje altruistyczne „ja”.

sponsor witryny AMSO Komputery

Następnie wyodrębniono dwa rodzaje altruizmu: twardy (jednostka poświęca się dla drugiej, doskonale wiedząc, że nie otrzyma za to nagrody) oraz odwzajemniony (jednostka poświęca się dla drugiej ze świadomością, że ona się jej odwdzięczy)

Dobroczynność jest prawdziwą maskaradą interesowności przebranej za altruizm
-Anthony de Mello „Przebudzenie

Powszechnym zjawiskiem XXI wieku są różne kampanie, mające na celu uzbierać jak najwięcej pieniędzy np. dla chorych dzieci. Zazwyczaj w roli przedstawicieli takowych przedsięwzięć występują ludzie sławni, których w gruncie rzeczy niewiele obchodzi los tychże maluchów. Chcą być postrzegani za dobroczynnych, dających od siebie wiele i nie oczekujących niczego w zamian. Jeżeli to prawda, to czemu każdy datek „gwiazdy” jest natychmiast rozpowszechniany w mediach? Po prostu jest to najlepsza z możliwych na rynku reklam- najbardziej chwytająca za serca: „Co za wspaniała osoba… przekazuje pieniądze dzieciom, nie tak jak reszta- przepija i wydaje na nowe ubrania.”

W dzisiejszych czasach bardzo rzadko możemy spotkać na swojej drodze człowieka altruistycznego. Zazwyczaj przybiera maskę „egoisty”, przez co przeżywa wewnętrzny dramat, gdyż nie jest to zgodne z jego zasadami. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta. Altruiści są wykorzystywani przez społeczeństwo do własnych celów, poczym, kiedy „odegrają swoją rolę”, mieszani z błotem i odtrącani. Ludzie bazują na ich naiwności tudzież chęci dobrodusznego poświęcania się.

Alicja Paluch pozycjonowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.