2023-12-11

stacjakultury-pl

Kultura, recenzja, zapowiedzi, ciekawostki

Der Vampyr – Wampir – Marschner Heirich

2 min read
Der Vampyr

Der Vampyr - Wampir - Marschner Heirich

Marschner Heinrich
Wampir – Der Vampyr – Marschner Heinrich

Opera w 2 aktach, której prapremiera odbyła się 29 marca 1828 roku.
Akt pierwszy został podzielny na dwa obrazy.

Pierwszy obraz przenosi nas do jaskini. W niej zjawy oraz wampiry cieszą się i bawią, gdyż wiedzą jaką mają potęgę w swych rękach. Podczas zabawy władca Wampirów dochodzi do wniosku, że wyśle do ludzi posłańca, a będzie nim Lord Ruthvena. Człowiek ten chcąc przyłączyć się do Wampirów musi zabić Janthe. Nagle pojawia się grupa ludzi chcąca uratować dziewczynę. Niestety jest już za późno. W oddali słychać bowiem krzyk Janethe. Sir Berkleya rzuca się na Ruthvena. Lord pada, a Berkleya myśli, że go zabił – odchodzi. Tymczasem Ruthvena żyje, a zaopiekował się nim jego przyjaciel Edgar Aubry. Lord prosi znajomego, aby ten zaniósł go na szczyt góry, gdyż tylko wtedy będzie mógł odzyskać życie. Aubry domyśla się, że jego przyjaciel nie jest już człowiekiem, ale mimo to zanosi go we wskazane miejsce i obiecuje, że nie powie o niczym nikomu przez jedną dobę.

W drugim obrazie przenosimy się do zamku gdzie Mawilna czeka na swojego ukochanego – Edgara. Młodzi chcieliby się pobrać, ale niestety ojciec córki  – Sir Humpherey, postanowił dać jej rękę Marsdentowi, który jest bogatym księciem. Nagle na scenie słychać krzyki. To przybywa wspomniany wcześniej książę, w którym Edgar rozpoznaje Ruthvena.  Niestety ciąży na nim złożona wcześniej przysięga. Dziewczyna protestuje, ale na nic się to zdaje.

Akt drugi również został podzielony na dwa obrazy – istnieje też podział na pięć scen. Treść jednak jest taka sama.

W pierwszym obrazie widzimy wesele George’a i Emmy. Niestety mężczyzna jeszcze się nie pojawił, a pod jego nieobecność na weselu pojawił się Ruthven. Adoruje on niewiastę, gdyż ta mu się bardzo podoba. Widzi to wszystko Edward, ale wampir przypomina mu o jego przysiędze. Chłopak nie wie co robić. Nagle pojawia się George, który odrywa Lorda od swojej ukochanej. Niestety dziewczyna jest zauroczona i po kryjomu wymyka się z Ruthvenem. George widząc zwłoki Emmy strzela w plecy uciekającego Wampira. Niestety nic to nie daje.

W drugim obrazie widzimy Malwinę i Edgara. Chłopak stara się powiedzieć dziewczynie, że jej narzeczony jest wysłannikiem zła. Nagle pojawia się Ruthven. Pragnie poślubić swoją wybrankę. Edgar zabrania mu za co ojciec Malwiny karze wtrącić go do lochu. Dziewczyna nie chce wyjść za mąż za Ruthvena. Tymczasem Edgar ucieka strażnikom i mówi wszystkim o tajemnicy Lorda – czas już minął. Wampir pada i umiera. Ojciec zgadza się na ślub Malwiny z Edgarem.

Sponsorem jest SeoCentral pozycjonowanie stron www    Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.