2023-09-22

stacjakultury-pl

Kultura, recenzja, zapowiedzi, ciekawostki

Cat power, czyli początki miłości do kotów

2 min read
Wydaje się, że powoli zapominamy o tym, z jakim naprawdę stworzeniem mamy do czynienia, kiedy widzimy kota na ulicy. W tekście tym chciałabym przypomnieć, z czym igramy głaszcząc lub wołając naszego ulubieńca

Tymczasem kot to były władca ziem Żyznego Półksiężyca ,  utożsamiany z egipską boginią Bastet . Prorok Mahomet też nie był w stanie oprzeć się kociemu urkowi Muezza –  takie imię nosił jego zwierzaczek.
 
Jedna z najbardziej znanych opowieści o Muezzie opisuje Mahometa, który wstając na modlitwę zauważył, że zwierzę zasnęło w rękawie jego szaty. By nie budzić kota, Prorok uciął  rękaw i odprawił modły z  odsłoniętym jednym ramieniem. Kiedy Mahomet skończył modlitwę, kot obudził się i pokłonił Prorokowi. Inna opowieść głosi, że Mahomet wygłaszał kazania trzymając kocura na kolanach.  Prorok często odprawiał ablucje wodą z miski, która należała do jego ulubieńca. Znana jest także historia, w której Mahomet pogryziony przez psy umierał w jaskini, natomiast Muezza odnalazł go i wylizywał rany, był z nim do chwili, kiedy się zagoiły. Od tamtej pory przebywał zawsze z Prorokiem.

W średniowiecznej Europie kota łączono z czarownicami. W Japonii uważano je za demony, natomiast w świątyniach buddyjskich hoduje się koty i nikogo to nie dziwi.

Dzisiaj nie potrafimy sobie wyobrazić życia bez kotów. Kot w bajce, kot jako przytulanka, która  ma maluchom dodać odwagi i nauczyć je niezależności, to jest to, czego oczekujemy. 

Joanna Kuc   
 
Joanna Kuc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.