Królowa Lata recenzja książki

Aislinn jest przeciętną nastolatką pod względem wyglądu i charakteru, ale jest coś co ją wyróżnia na tle innych osób w jej wieku. Dziewczyna bowiem od zawsze widzi wróżki. W jej rodzinie jest to dar przekazywany po kądzieli, dlatego też jest dla niej równie normalne jak picie herbaty o poranku. Babcia wpoiła Aislinn pewne zasady: „Nigdy nie przyciągaj ich uwagi”, „Nie rozmawiaj z niewidzialnymi wróżkami”, „Nie patrz na niewidzialne wróżki”. A wszystko dlatego, że wróżki potrafią być okrutne, złośliwe i bezwzględne.

Keenan jest Królem Lata. Niestety, bez obecności Królowej Lata jego moc nie jest pełna, a przez to nie może przeciwstawić się swojej matce Królowej Zimy. Keenan od setek lat szuka przeznaczonej sobie wybranki, niestety na próżno. Wybrane przez niego dziewczęta stają się albo Letnimi Pannami, albo po podjęciu nieudanej próby Zimowymi Pannami. Przyszła królowa musi bowiem dobrowolnie poddać się próbie. Teraz jego zainteresowaniem cieszy się Aislinn, Król Lata sądzi, że odnalazł swoją Królową. Laptopy poleasingowe Warszawa

Gdy Keenan zaczyna flirtować z Aislinn, ta popada w panikę. Znając jego prawdziwą naturę, boi się porwania – zgodnie z mitologią bowiem, wróżki porywają śmiertelników. Dodatkowo plany Króla Lata komplikuje śmiertelnik Seth. Chłopak jest przyjacielem Aislinn, jednak chciałby być czymś znacznie więcej.

Mamy zatem czworokąt miłosny, pomiędzy Keenanem, Aislinn, Sethem, a poprzednią kandydatką na Królową Lata. Dodatkowo w sprawę mieszają się wszystkie okoliczne wróżki oraz niezbyt sympatyczna Królowa Zimy. Mamy romans, intrygi polityczne, stworzenia mistyczne i siedemnastolatkę, która stara się w tym wszystkim odnaleźć.

Melissa Marr zabiera czytelnika w cudowny, a jednocześnie straszny świat nieznany śmiertelnikom. Szara codzienność przeplata się tutaj z tajemniczą, baśniową krainą. Ukazane w powieści wróżki to nie urocze stworzenia podobne do Dzwoneczka z Piotrusia Pana, ale przebiegłe, sprytne i niekiedy złośliwe istoty. Niekiedy komentarze wróżek sprawiają, że kojarzą się one raczej z rozpieszczonymi dziewczętami niż bardzo starymi mistycznymi stworzeniami.

Świat baśni cechuje duża różnorodność, tak wyglądu,  jak i charakteru postaci – są tutaj Letnie Panny, Jarzębinowe Ludziki, Lwich chłopcy etc.

Książka napisana jest w lekki sposób. Nie nasuwa czytelnikowi rozwiązań, wręcz przeciwnie, pozwala spojrzeć na sprawę z różnych punktów widzenia. Do samego końca autorka trzyma czytelnika w niepewności. Jednak zważywszy, że jest to pierwszy tom trylogii, zapewne koniec nie jest tak ostateczny, jak mogło by się wydawać. W końcu już wkrótce Król Mroku…
[strona_podzial]

Katarzyna Suś


Autor:
Melissa Marr
Tytuł: Królowa Lata
Tytuł oryginalny: Wicked Lovely
Tłumaczenie: Wiśniewska Natalia
Wydawca: Nasza Księgarnia
Data wydania: marzec 2010
Kategoria: fanastyka
Ilość stron: 376
Oprawa: miękka
Cena: 29,99