Mowa ciała: co mówią o nas nasze ręce?

Mowa ciała jest bardzo istotna w komunikacji międzyludzkiej, warto jej zatem poświęcić więcej uwagi. To jak się w danej chwili czujemy – czy jesteśmy zestresowani, pewni siebie tudzież przejawiamy aprobatę bądź dezaprobatę – mogą zdradzić nasze gesty, nawet jeżeli twarz przybiera kamienny wyraz. Warto jednak zaznaczyć, że mowy ciała nie powinno się używać wymiennie z terminem komunikacji niewerbalnej, albowiem obejmuje węższy zakres m.in.: gesty oraz ruchy ciała, jego postawę i ukierunkowanie, ruch gałek ocznych, mimikę, a także sposób użytkowania z przestrzeni interpersonalnej. Należy wiedzieć, że do mowy ciała nie zalicza się takich komunikatów jak:

– niewerbalne aspekty mowy (np. specyfika używania oraz wypowiadania słów albo pomyłki językowe) komputery poleasingowe warszawa

– kontakt wzrokowy (jest bowiem tzw. komunikatem interakcyjnym)

– sposób ubierania się i doboru makijażu

– przedmioty, niosące dodatkową informację na temat danej osoby (np. noszenie przez nią biżuterii bądź marka samochodu, którym jeździ)

Intrygującym zagadnieniem jest tzw. język dłoni i rąk. Wbrew pozorom nasze ręce mają wiele do powiedzenia, natomiast z „nerwowej gry palców” można odczytać skrywane myśli rozmówcy. W poniższej tabeli znajdują się najczęściej spotykane przykłady wymowy rąk (po kliknięciu na obrazek, zobaczycie go w oryginalnym rozmiarze):

Opracowano na podstawie książki pt.: „Mowa ciała. Co znaczą nasze gesty?” Andy’ego Collinsa (rysunki ze stron 30-33) laptopy poleasingowe