Buddha Bar Ten Years recenzja

Tym, który założył i wypromował to miejsce oraz nadał rozgłos na cały świat jest Claude Challe. Wizytówką muzyczną tej niewątpliwie atrakcji Paryża, jest seria płyt pod nazwą „Buddha Bar”. Poprzez liczne podróże, Claude Challe stał się również prekursorem wielu trendów muzycznych opartych na brzmieniach „world music”.

W każdej z części promuje on artystów z różnych regionów świata. Oddając tym samym zapierający dech w piersiach nastrój i klimat miejsca, do którego przyjeżdżają ludzie z całego świata. Z okazji dziesięciolecia istnienia Buddha Bar, ukazała się jubileuszowa kompilacja pt.: ”Buddha Bar Ten Years”. Na urodzinowe wydawnictwo składają się dwie płyty audio i krążek DVD. Znajdziecie na nim zdjęcia z powstania i rozwoju tego miejsca, wywiady, portrety twórców a także prezentację najważniejszych wydarzeń mających swoją historię w tym wyjątkowym miejscu.
Natomiast warstwa muzyczna zawarta na dwóch płytach utrzymana jest w tradycyjnych stylach chillout i lounge, o zabarwieniu orientalnym. Wśród wykonawców znaleźli się m.in. Riccardo Eberspacher(CD1/2) często obecny na kompilacja „Nirvana Lounge”, „The Chillout Session” czy „Cafe Oriental”. Twórczość Nitina Sawhneya(CD1/3) znana jest od 1994 roku, kiedy zadebiutował płytą “Spirit Dance”. Regularnie jego utwory zamieszczane są na składankach „Cafe Del Mar”, „Chillout Ibiza”, „Asia Lounge”, „Karma Lounge”, „Winter Chill”. Suba(CD1/4) to pseudonim Mitara Subotica, którego bossanovy od końca lat 90-tych spotkać można na płytach „Budda Bar”, „Latin Club Session”, „The Now Sound Of Brazil”, „Brazilectro: Latin Flavoured Club Tunes Session”. Al-Pha-X(CD1/7) jest tylko ksywką brytyjskiego producenta i kompozytora Declan’a Flynn’a. Brał udział przy kilku albumach z muzyką „word music”. Usłyszycie go w kompozycji “An Indian Summer”. Interesująco przedstawia się nagranie „Far Away” duetu producenckiego Gordon Matthewman i Adam Routh znanych jako Trumpet Thing(CD1/10). Równie ciekawie wypada Federico Aubele(CD1/11), który debiutował na rynku muzycznym w roku 2003 nagraniem „Contigo”.
Utwór „Postales” o zabarwieniu z gartunku latino, znajdziecie także na składakach „”Nuevo Latino”, „Buddha Bar”, „Latin Lounge”, „Ultra Chilled”. Dolphin Boy(CD1/12)(właśc.Andy Levy) od początku nowego stulecia, stał się już wybitną postacią stylów chillout i lounge. Kompilacje „Hotel Costes”, „Buddha Bar”, „The Chillout Session” to tylko nie liczne, na których jego twórczość została uwieczniona. Na drugim krążku „Buddha Bar Ten Years” zatytułowanym „Sound”, jest kilka muzycznych perełek, którymi warto się zainteresować. Pierwszą jest projekt Angel Tears(CD2/3) stworzony przez Lior Millera, Momi Ochion i Sebastian James Taylora. Panowie pochodzą z Izraela. W swoich nagraniach wykorzystują wiele elementów muzycznych z różnych regionów świata np.: Afryka, Bliski Wschód, Tybet, Ameryka Płd. Bliss(CD2/6) to formacja bazująca na nurcie downtempo i world music. Pochodzą z Danii, a ich nagrania dostępne są na płytach: „Cafe Ibiza”, „Nirvana Lounge”, „Buddha Bar”, „Winter Chill”. Orient Expressions(CD2/7) założyli Cem Yildiz, Richard Hamer, DJ Yakuza. Zespół powstał w Turcji w Istambule. Utwór “Istanbul 1:26 a.m.” idealnie odzwierciedla klimat miasta, jak i również nazwę projektu. Belladonna(właśc. Maurizio Belladonna)(CD2/13) jest Włochem, którego wszechstronność muzyczna znalazła się na tracklistach krążków: „Chill Out Cafe”, „Welcome To Club Jazz”, „Sister Bossa”, „The Jazz House Independant” czy „Asian Lounge”. Jubileuszowe podwójne wydawnictwo „Buddha Bar Ten Years” wzbogacone o krążek DVD, wypełnione oryginalnymi i niepowtarzalnymi kompozycjami nie może umknąć waszej uwadze.
Arkadiusz Kałucki