Dr House serial

To przede wszystkim arogancki, antyspołeczny i bezkompromisowy stosunek do pacjentów i otoczenia. House z lubością oraz godną podziwu wirtuozerią, obraża i kpi z każdego i ze wszystkiego. Nie ma dla niego żadnych świętości oraz zasad. Bezwzględny ironista, arcymistrz sarkazmu,  ma jednak zawsze rację i nikt nie może zarzucić mu braku profesjonalizmu. Źródło antypatycznego podejścia do otoczenia leży w… jego prawej nodze, którą udało się uratować przed amputacją, kosztem permanentnego, zabójczego bólu i chodzenia o lasce. House,  jest więc uzależniony od środków przeciwbólowych (konkretnie Vicodinu), które łyka jak cukierki.

Mimo ewidentnie odpychających cech, postać ta uwiodła widzów na całym świecie i ma rzesze wyznawców, absolutnie zakochanych w doktorze Housie. Nie było by tak zapewne, gdyby nie odtwórca tytułowej roli, Brytyjczyk Hugh Laurie. Aktor, znany głównie ze swoich satyrycznych występów w programach telewizyjnych i serialach w rodzimej Anglii, Laurie, pojawiał się też sporadycznie w filmach kinowych, m.in. „Rozważnej i romantycznej” (1995), czy „Stuarcie Malutkim” (1999). Ale dopiero rola aroganckiego doktora z wyrafinowanym dowcipem, którą przyjął w 2004 roku, uczyniła go wielką gwiazdą po obu stronach oceanu i przyniosła mu jak dotąd dwa Złote Globy. Serial opiera się przede wszystkim na postaci House’a, dlatego sukces produkcji to bezapelacyjnie zasługa Lauriego.

Każdy odcinek polega na nowym przypadku, z którym nie radzili sobie inni lekarze, więc dostaje go House, specjalista od spraw beznadziejnych. Niczym Sherlock Holmes,  musi rozwiązać zagadkę, której stawką jest życie pacjenta. Ale House nie jest sam, i tak jak Holmes ma też swojego Watsona, a raczej Watsonów. Są nimi trzej stażyści: czarnoskóry Foreman, piękna Cameron i Australijczyk Chase. Ten zespół, prawie jak w filmie sensacyjnym, musi walczyć z całym światem, by ocalić swoich pacjentów. Nie ułatwia tego charakter House’a, którego ekscesy często komplikują sprawę, ale to właśnie dzięki jego fenomenalnym zdolnościom i niekonwencjonalnemu podejściu, udaje się w końcu znaleźć rozwiązanie.

laptopy poleasingowe Bielsko Biała

„Doktor House” to jeden z najlepszych seriali medycznych, jakie powstały w ostatnich latach. Mimo bezlitosnej i niezwykle licznej konkurencji, House nadal pozostaje gwiazdą gatunku, łamiąc stereotypy i sztampowe podejście do tematu. Hasło reklamowe,  „Uzależniający jak Vicodin” sprawdza się w praktyce i co tydzień miliony widzów umawiają się na wizytę u doktora Housa, który przyjmuje już piąty sezon.

[strona_podzial]

Tytuły oryginalne: House M.D., Doctor House
Produkcja: USA
Rok wydania: 2004
Reżyseria: Keith Gordon, Deran Sarafian
Scenariusz: Peter Blake, Sara B. Cooper
Zdjęcia: James Dillinger
Muzyka: Jason Derlatka
Obsada: Hugh Laurie, Lisa Edelstein, Robert Sean Leonard, Jennifer Morrison
Gatunek: Komedia, dramat
Czas trwania: 45 min.

Bartłomiej Konarski

Jesteśmy częścią StacjaKultura.pl a ten tekst jest własnością serwisu.