Cult Of Luna: Eternal Kingdom recenzja

Po wielu słowach dezaprobaty i po jeszcze większej ilości przekleństw skierowanych pod adresem Cult of Luna postanowiłem dać im jeszcze jedną szansę. Całkowicie odłączając się od świata, przy zgaszonym świetle i słuchawkach na uszach wyłapałem to, co wcześniej całkowicie mnie ominęło. Zostałem przygnieciony ciężarem „Eternal Kingdom”, doszczętnie zniszczony przez zmiany tempa, melodię i perfekcję wykonania tej płyty. Zastanawiając się nad tym, czego właściwie oczekuję po sludge metalu, doszedłem do wniosku, że Cult of Luna nagrała album, który w pełni mnie usatysfakcjonował.

Jakby tego było mało, przy zakupie edycji z dvd otrzymujemy genialny zapis koncertu z Londynu z 2008 roku. Zauważyłem też, że utwory z najnowszego krążka idealnie nadają się do wykonywania na żywo, podczas gdy tym pochodzącym z „Somewhere Along The Highway” jakby czegoś brakowało i nie bujają w identyczny sposób. Są to niestety tylko wrażenia po zapisie na dvd, a nie prawdziwym koncercie więc trudno je do siebie porównywać (kajam się… jeszcze nie miałem okazji zobaczyc ich na żywo).

Co mnie najbardziej poruszyło na „Eternal Kingdom”? Chyba blisko dwunastominutowy „Ghost trail”. Może i początek nie jest czymś wybitnym, ale gdy tylko pojawia się refren (przejście?), praca gitary prowadzącej zabija. Naprawdę ciężko to opisać. Za każdym razem, gdy tego słucham, zapominam o wszystkim. Oprócz tego fajne jest wykorzystanie trąbki na zakończenie albumu w „Following Betulas”. To kolejny numer w którym można się zakochać.

Bardzo chciałbym wystawić swoje pierwsze „10” właśnie tej płycie, ale muszę być sprawiedliwy i przyznać, że ma ona jedną wadę. Jest nią „Mire Deep”. Po prostu nie potrafię strawić w nim refrenu oraz zakończenia, chociaż  do samej zwrotki przyczepić się nie można. Reszta jest na tyle dobra, że zasługuje na ocenę 9, a gdy doda się do tego świetne dvd, 9+ jest oceną zasłużoną.

Artur Kasprzyk

laptop poleasingowe kraków

Tracklista:

 

1. Owlwood
2. Eternal Kingdom
3. Ghost Trail
4. The Lure (Interlude)
5. Mire Deep
6. The Great Migration
7. Österbotten
8. Curse
9. Ugín
10. Following Betulas

Ocena: 9.5/10