Węgierska rapsodia grupy Queen

Grupa Queen, bo o niej mowa powyżej, w 1986 roku przechodziła swój jeden z najlepszych okresów. W tym czasie zespół wyruszył w trasę Magic Tour oraz stworzył utwory dla filmu „Nieśmiertelny”. Było to też okres kiedy Queen był już znany za sprawą kilku głośnych tytułów, jak A Kind Of Magic, Under Pressure, Who Wants To Live Forever…. i wielu innych. Na wielkim koncercie w Budapeszcie Freddie Mercury zaprezentował praktycznie wszystkie największe utwory grupy.

Nie dziwi więc to, że fani wspominają tamte czasy, zaś ich młodsi następny na pewno chcieliby zobaczyć w dobrej jakości, jak gwiazda rocka zawładnęła sercami węgierskiej publiczności. Teraz jest ku temu dobra okazja, gdyż na rynku pojawiła się płyta DVD i Bluray Hungarian Rhapsody, Queen Live in Budapest. Na krążku został umieszczony zapis ze wspomnianego koncertu, a sam wydawca pokusił się o odpowiednie doszlifowanie jakości nagrania. W nasze dłonie wchodzi więc krążek, na którym znajduje się materiał w wersji HD oraz dźwiękiem 5.1 surround. Przepaść pomiędzy nagraniem VHS jest wręcz kolosalna. Brak ziarna na ekranie, a  doskonały dźwięk rozpływa się przy dobrych głośnikach po całym mieszkaniu. Na pewno nie jeden fan oraz pasjonat tego typu muzyki będzie zadowolony z tego, co wykonał wydawca przy remasterowaniu obrazu i dźwięku. Teraz ruchy i popisy sceniczne lidera grypy Queen, w końcu są wyraźnie i niczym niezakłócone, co czyni to wydanie wyjątkowe i unikatowe, tak jak każdy koncert, w którym występował Freddie Mercury.

laptopy poleasigowe kraków

Zastrzeżenia można mieć jedynie do niektórych sekwencji. Niezrozumiałej jest bowiem to, czemu początek zapisu jest wykonany w niższej rozdzielczości. Tak samo zresztą, jak menu całego DVD. Przy telewizorach z HD w niektórych momentach zostaniemy uraczeni rozmazanym i pełnym ziaren obrazem.

Po wysłuchaniu i obejrzeniu całego rejestru z koncertu mamy jeszcze możliwość obejrzenia 26 minutowego filmu dokumentalnego zatytułowanego „A Magic Year”. Znaleźć tutaj można zapis z życia grupy Queen w okresie między koncertem Live Aid aż do tego w Budapeszcie. Znalazły się tutaj unikalne wywiady, zdjęcia z prób oraz nagrania z trasy Mafic Tour. Przedstawiono również rozmowy z osobami odpowiedzialnymi za film „Nieśmiertelny”, w którym twórcy wyjaśniają czemu grupa Queen została zaproszona do realizacji ścieżki dźwiękowej. Wiele tego typu materiałów, które wcześniej nie były publikowane znalazło miejsce na tej płycie. Szkoda tylko, że ze sloganem reklamowym „Zagraniczna płyta – polska cena” nie idą w parze napisy do filmu. Hungarian Rapsody, Queen Live in Budapest niestety nie posiada polskiej wersji językowej. Wszystkie komentarze są więc dostępne w języku angielskim.

Hungarian Rhapsody, Queen Live in Budapest, to bardziej produkcja dla fanów i wielbicieli grupy Queen. Osoby, które nie widziały lidera wspomnianego zespołu w akcji i raczyły się słabymi jakościami nagrań video VHS lub YouTube mają teraz znakomitą okazję zaznajomienia się z nim w najlepszej jakości. Jeśli więc należycie do takich osób, to zapis z koncertu z Budapesztu w zremasterowanej wersji jest wręcz pozycją obowiązkową.

1. One Vision
2. Tie Your Mother Down
3. In The Lap Of The Gods
4. Seven Seas Of Rhye
5. Tear It Up
6. A Kind Of Magic
7. Under Pressure
8. Who Wants To Live Forever
9. I Want To Break Free
10. Guitar Solo
11. Now I′m Here
12. Love Of My Life
13. Tavaszi Szél Vizet Áraszt
14. Is This The World We Created…?
15. Tutti Frutti
16. Bohemian Rhapsody
17. Hammer To Fall
18. Crazy Little Thing Called Love
19. Radio Ga Ga
20. We Will Rock You
21. Friends Will Be Friends
22. We Are The Champions
23. God Save The Queen
Extras:
‘A Magic Year’ documentary