Nosowska 8 recenzja płyty

Poprzedni krążek artystki „Nosowska/Osiecka” wydany w 2008 roku pokrył się podwójną platyną. Podobne sukcesy odnoszą płyty nagrywane przez Nosowską i Hey. Tym bardziej ciekawi zawartość nowej płyty wokalistki. Album „8” składa się z 12 utworów. Wszystkie teksty napisała Katarzyna Nosowska, muzykę zaś Marcin Macuk, który wraz z Marcinem Brosem jest producentem płyty. Krążek już w pierwszym tygodniu od momentu premiery (23 września) stał się najlepiej sprzedającą się płytą w rankingu OLIS.

Muzycznie „8” to połączenie popu i muzyki alternatywnej. Krążek jest bardzo różnorodny. Bogata jest warstwa instrumentalna –od skrzypiec przez fortepian, saksofon, trąbkę i klarnet. Każdy utwór jest inny, ciekawy. Przykładem może być piosenka „O lesie”, w której usłyszymy wiolonczelę i klarnet, a także „Polska” z saksofonem, skrzypcami i wiolonczelą. Jeśli chodzi o klimat, także można liczyć na ciągłą zmienność. Niektóre kompozycje są mroczne („Rozszczep”, „Czas”), inne w żywym tempie („Daj spać!”, „O lesie”). Z kolei „Nomada” jest piosenką zawierającą etniczne rytmy, a „Polska” i „Kto?” to utwory wolne i ekspresyjne. Wszystkie numery na płycie są nowoczesne, a zestawienia instrumentów i różnego rodzaju sampli stanowią niezwykłą syntezę dźwięków.

Jak zwykle u Nosowskiej, podstawę stanowią teksty. Gra słów, wyszukane słownictwo i ciekawe połączenia, w dodatku zaśpiewane bardzo ekspresyjnie, sprawiają, że nie można się od płyty oderwać. Tematyka to głównie miłość, ból, smutek. W piosence „Rozszczep” usłyszymy „I rozsupłanie dwóch/Krwiobiegów -splątanych w węzły żył...”, natomiast w „Polska” Nosowska śpiewa „Pode mną patchwork z województw/I drobnych łatek powiatów/Głowa się moczy w Bałtyku/Stopę opieram o Giewont”. Z kolei w „Daj spać!” artystka opowiada w intrygujący sposób: „Będę podpalać się na placach stolic/Skakać z wież kościelnych na anteny/Będę się głodzić aż do śmierci z głodu/Będę ofiary składać z ciała, kruszyć duszę”. Wszystkie teksty zachowane są w podobnym poetyckim klimacie, tak charakterystycznym dla twórczości artystki.

Trzeba przyznać, że płyta jest bardzo równa i nie ma na niej utworów słabszych. Muzyka jest wprost elektryzująca i nie sposób przejść obok niej obojętnie, teksty piosenek zwrócą uwagę nawet najbardziej wybrednych odbiorców.

Według mnie jest to kolejny album Nosowskiej, który udowadnia, że jest ona artystką na najwyższym poziomie. Krążek „8” z pewnością doczeka się licznych nagród muzycznych, jak choćby Fryderyków, na które niewątpliwie zasługuje. Polecam Nosowską każdemu, kto lubi alternatywne dźwięki i niebanalne teksty. Naprawdę warto!

sponsoruje nas laptopy poleasingowe Kraków

autorka: Karolina Adamska

Moja ocena: 9/10

Lista utworów:

1. Rozszczep

2. Daj spać!

3. Polska

4. Nomada

5. Pa

6. Ulala

7. Kto?

8. Ziarno

9. JPS

10. Czas

11. Tętent

12. O lesie